Pazartesi - Cumartesi | 08.30 - 20.000312 278 24 29 - 0530 301 54 31 Ergazi Mah. Yeni Başkent Sanayi Sitesi 1808 Cad. No: 33 Batıkent - Yenimahalle / ANKARA

Oto Klima Kompresör Tamiri

Kompresör tamiri

Klima kompresörü, klima devresinin kalbi görevini görür. Gazı devreye pompalayan bu parça, zamanla randıman vermez yada sesli çalışmaya başlar. Böyle durumlarda, aracın kompresörü dışarı alınıp randıman testi yapıldıktan sonra tespit edilen arızalı bölümler tamir edilir ve tekrar yerine montajı yapılır. Bu sayede aracınızın kompresörü daha uzun ve daha sıhhatli çalışır.

Kondenser tamiri

Klima kondenseri, klima sisteminde dolaşan gazın en yüksek basınca ulaştığı yerdir. Gaz burada yoğunlaşır ve ısınır. Zamanla bu parça, basınçtan ve korozyondan dolayı gaz kaçırmaya başlar. Aracın en önünde duran bu parça aynı zamanda, bir kaza anında ilk darbeyi alan yerdir ve bundan dolayı kondenser delinir. Öncelikle kondenser dışarı alınıp basınç testi uygulanır ve gaz kaçıran yer tespit edilir. Akabinde bulunan yer tamir edilip gaz kaçrımayacak duruma geldikten sonra tekrar basınç testi uygulanır ve kondenserin araca montajı yapılır.

Manyetik kafa – Bobin – Bilya tamiri

Kompresörün en önünde kayışın bağlı bulunduğu yere manyetik kafa (kavrama) denilir. Zamanla araçlarda bulunan manyetik kafa, ısınma ve fazla kilometreden dolayı içindeki bilyayı bozar. Bu bilyanın bozulması ve kilitlemesi sonucunda kompresörünüz ağır hasara maruz kalır. Böyle durumlarda, kompresör dışarı alınır ve manyetik kafa kompresörden ayırılır. Bobin kontrolü ve manyetik kafa yüzey kontrolü yapılır. Gerekli görülürse bobin ve yüzey tadilatı yapılır. Arızalı bilya değiştirilir ve yerine takılır. Bobin testi yapıldıktan sonra, kompresorün araca geri montajı yapılır.